Cloud

Cloud, cloud, cloud – v poslední době ohromně módní slovo, skloňované v komunitě IT profesionálů, ale i byznysu.

Co je cloud pro nás?

Cloud je pro nás především příležitost pro jakýkoliv podnik, firmu, společnost či organizaci, pořídit si moderní technologie bez nutnosti velkých investic. Technologie a služby, které by jinak byly dostupné pro svou investiční a provozní náročnost jen pro velké společnosti.

Nyní i malá společnost může začít fungovat a provozovat pokročilé systémy. Současně je bezpečnost dat v prostředí provozovaném spolehlivým poskytovatelem leckdy vyšší než v případě, že máte IT takzvaně v baráku a má k němu fyzicky přístup kde kdo. Díky pokročilým technologiím se o svá data a klíčové informace nemusíte v cloudu bát a to přestože k nim máte na druhou stranu přístup odkudkoliv a kdekoliv. Třeba i z mobilního telefonu na druhém konci světa.

Výhody cloudu

Dostupnost

Svá data máte kdykoliv a kdekoliv k dispozici.

Bezpečnost

Data jsou chráněna na té nejvyšší úrovni.

Škálovatelnost

Máte přesně takový výkon, jaký aktuálně potřebujete.

Úspora

Platíte jen za služby, které čerpáte.

Kvalita

Nejmodernější technologie bez velkých investic.

Cloud pro moderní komunikaci a spolupráci  

Aplikací, systémů a řešení je v cloudovém světě velká řada. Stejně tak je řada poskytovatelů cloudu. My se aktuálně zaměřujeme primárně na cloud v oblasti komunikace a spolupráce. V této oblasti jsou klíčovými hráči Google se svým g-suite balíkem (dříve Google Apps) a Microsoft s Office 365. Klíčovými oblastmi, které tyto služby pokrývají jsou pochopitelně služby elektronické pošty, pokročilé nástroje pro plánování času, cloudová úložiště dokumentů, kancelářské aplikace, nástroje online komunikace s funkcemi od obyčejného chatu až po sofistikované, ale stále uživatelsky jednoduché videokonference, podporu týmové spolupráce, firemní sociální sítě pro sdílení informací, plánovače a řady dalších.

Office 365

Microsoft Office 365 je lídrem v oblasti cloudových aplikací pro komunikaci, spolupráci a další kancelářské aplikace. Nabízí se v různých edicích, které pokrývají potřeby jak menších kanceláří, tak nadnárodních korporací. Klíčovými službami jsou:

  • Ohromná poštovní schránka (Exchange online + Outlook)
  • Úložiště dokumentů OneDrive pro firmy s kapacitou 1 až 5 TB pro každého uživatele
  • Podpora týmové spolupráce – Teams
  • Online komunikace a videokonference – Skype pro Firmy
  • Webové a „plnotučné“ kancelářské aplikace Office Online a Office Pro Plus / Business

Mezi další služby pak patří firemní sociální síť Yammer, firemní intranet a správa dokumentů SharePoint online, plánovací nástroj Planner, analýza dat PowerBI, oběh a automatize Flow, úkolovník To-Do, či služby jako Video, Stream, Booking, StaffHub a další.

G-suite

Google není třeba dlouze představovat. I tato společnost nabízí cloudové služby pro podporu komunikace a kancelářských agend.

Sada G Suite (dříve Google Apps) vychází z oblíbených veřejných služeb.

V centrálně spravovaném prostředí mají uživatelé k dispozici služby jako:

  • Gmail – oblíbený systém elektronické pošty a kalendáře
  • Disk- osobní i týmové disky pro ukládání až neomezeného množství dokumentů (dle vybraného plánu)
  • Hangouts (Meet a Chat) – online komunikace a videokonference
  • Kancelářské aplikace Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Formuláře

Mezi další aplikace pak patří Weby, Firemní aplikace, Keep či vyhledávání.

Náš přístup

Nedíváme se na informační technologie a cloud z pohledu techniky. Díváme se nejprve na potřeby uživatelů, firmy. Zjišťujeme jak fungují, co dělají, co jim vyhovuje a co nikoliv. Hledáme příležitost jak pomoci vylepšit a zefektivnit fungování, či přinést úplně nové možnost. A na tyto scénáře použití, pak navrhujeme nejlepší vhodné cloudové služby. Ty pomůžeme zavést/nasadit a následně pomoci uživatelům začít je používat.

Společnost R4U, která pomáhá firmám najít nové zaměstnance a lidem novou práci (www.r4u.cz),  stála před obnovou svého firemního IT prostředí. Po dohodě s vedením společnosti bylo rozhodnuto o plném přechodu do cloudu a to konkrétně do Microsoft Office 365. Během cca 4 týdnů došlo ke zprovoznění a přípravě nového prostředí včetně migrace dat, instalaci nových notebooků pro pracovníky a během dne „D“ došlo následně k plnému přechodu do „cloud“ režimu podpořeného zaškolením uživatelů.

Lidé dostali nové možnosti komunikace v týmu prostřednictvím MS Teams, zefektivnilo se ukládání, přístup a sdílení souborů, zjednodušila se možnost práce odkudkoliv (což ocenili především vzdáleně pracující kolegové) a nepoměrně se zjednodušila také správa celého IT prostředí společnosti.

Co pro Vás můžeme udělat

Vize

Společně najdeme oblasti kde vám může cloud pomoci.

Nasazení

Pomůžeme Vám zřídit a nastavit cloudové služby.

Adopce

Pomůžeme uživatelům začít aktivně používat nové služby.

Můžeme Vám s něčím pomoci?