Web zdarma nebo web na vlastní doméně?

Některé firmy mají stále ještě web na doméně zdarma, například na webnode.cz, webzdarma.cz, euweb.cz, wz.cz, kvalitne.cz, unas.cz, estranky.cz a mnoho dalších.

Adresa jejich webové stránky vypadají pak například takto: www.penzionpavlicek.webzdarma.cz, www.webzdarma.cz/klient658254/penzionpavlicek.html namísto www.penzion-pavlicek.cz.

Proč je tolik firem, které nabízí jiným firmám prostor pro web ZDARMA? Protože je to výhodné, tedy pro poskytovatele. Pro zákazníky je výhoda pouze 1 – prostor pro web zdarma.

Věděli jste ale, že po této jediné výhodě následuje řada nevýhod? Pojďme se na ně podívat.

REKLAMA

Jak dobře víme, na světě není nic zadarmo. Tedy ani prostor u jiného subjektu není zdarma, ale draze vykoupen reklamou, která se na stránkách firem zobrazuje.

Snadno se tedy může stát, že na Váš web přijde zákazník a hned nahoře na úvodní stránce může vidět odkaz na web Vašeho konkurenta nebo firem, které tam mít nechcete (půjčky, finanční poradenství, podvodné firmy, erotické služby). Je to stejné, jako kdyby někdo přímo ve dveřích Vaší firmy dával letáčky konkurence nebo lichvářů. Stále v tom nevidíte problém?

Zde můžete například vidět, jak se u penzionu zobrazuje přímo nahoře reklama na konkurenci – wellness hotel.

VYHLEDÁVAČE

Úspěch webu na internetu je dán zejména tím, zda se webové stránky zobrazují na prvních stránkách nebo ne.

Špatná zpráva pro všechny, kdo mají web na doménách zdarma je, že vyhledávače je většinou neindexují, případně je neberou vážně, tedy nejsou dohledatelné na důležitá klíčová slova. Co to znamená? Je to stejné jako nechat si vytisknout vizitky a dát je do šuplíku. Na web se tedy nedostane nikdo, kdo neví přesnou adresu.

Ale tím to nekončí. Již od roku 2017 postupně prohlížeče (Explorer, Chrome, Firefox, atd) bojují proti nezabezpečeným webům, tedy těm, které nemají SSL certifikát a tyto weby buď potlačují dozadu nebo dokonce nezobrazí. Po zadání adresy s https:// se pak zákazníkům web vůbec nezobrazí a vypadá takto…

BEZPEČNOST

Weby zdarma také většinou příliš neřeší antivirovou a antispamovou kontrolu.Váš web může být tedy snadno napaden.

Tedy můžete mít opravdu hezký web, ale na něm pod svými texty třeba takovéto komentáře plné spamu.

To na zákazníky nedělá zrovna dobrý dojem.

Ačkoli jste si vytvořili stránky, věnovali jim čas a energii, nikdo vám negarantuje, že nadále poběží. Většinou nejsou nijak zálohované, mají omezený prostor a nulovou podporu. Když se poskytovatel rozhodne ukončit služby, což se děje velmi často právě po napadení viry, tak zkrátka zmizí i všechny weby „zdarma“, které na té doméně běžely. Přitom vlastní doména stojí max 300,- Kč za rok včetně DPH!

Když za webhosting platíte a není to příliš vysoká částka (od pár desítek Kč měsíčně), nestane se Vám, že by web náhle zmizel nebo nebyl zálohován. Zákaznická podpora u placeného hostingu je navíc k dispozici 24 hodin denně, což je zejména u e-shopů naprosto nezbytné.

MARKETING

Na vlastním webu máte mnohem více možností propagace, ale také analytiky. Snadno tak můžete zjistit díky Google analytics, kolik lidí přichází na Váš web, odkud chodí, co je zajímá, odkud nejčastěji odchází (můžete upravit stránku), atd. S tím už se dá pracovat a zvýšit tak tržby.

Konkurence – zatímco Vy máte těžko zapamatovatelnou doménu, kterou si klient nepamatuje a ani ji nedohledá ve vyhledávačích, Vaše konkurence si klidně zabere lukrativní doménu a těží z ní maximum.  Doména přitom stojí 200 – 300 Kč za rok.

Důvěryhodnost – je prokázané, že vlastní doména v e-mailu firmy budí mnohem lepší dojem a vzbuzuje důvěru více, než když firma používá tzv. freemail. Tedy, působí úplně jinak, když přijde e-mail z adresy recepce@pension-pavlicek.cz než pensionpavlicek@freemail.cz. Komu byste spíše poslali zálohu na ubytování?

Grafika – zatímco u webů zdarma máte na výběr z pár šablon, kterých se musíte držet a nepustí vás mimo předem nastavené hranice, u vlastního webu můžete mít unikátní grafiku, ale hlavně ji stále upravovat dle aktuálních potřeb.

JSOU PŘÍPADY, KDY WEB ZDARMA STAČÍ?

Nepochybně ano. Web zdarma je ideální pro osobní blog, učení se s internetem, případně pro projekty, které jsou velmi krátkodobé a určené jen pro úzkou skupinu lidí.

Pokud ale Váš projekt má trval delší dobu a plánujete růst, investujte rovnou do pořádných webových stránek, jejichž doménu můžete rovnou používat pro propagaci.

Můžeme Vám s něčím pomoci?